asezamant social

Proiecte

In ultimii ani s-au realizat importante reparatii care vor asigura permanenta sfintelor slujbe in conditii sigure pentru multe decenii de acum incolo, din care enumeram: restaurarea completa a frescelor interioare si a catapetesmei, inlocuirea integrala a tablei de pe acoperis, consolidarea fatadei si decoratiilor din stuc, refacerea stranelor.

Cu ajutorul Celui de Sus, acest sfant vechi lacas urmeaza sa se innoiasca, urmand ca lucrarile, aflate in diverse stadii, sa se finalizeze pe masura ce va fi acoperit tot necesarul de materiale.

• Asezamantul Social - destinat persoanelor in varsta aflate in imposibilitate de a-si asigura traiul. Vor fi asigurate toate facilitatile.
    • Stadiul executiei: REALIZAT (imagini disponibile la pagina FOTO si ASEZAMANT)
  • Extindere Asezamant Social - o noua aripa va fi construita cuprinzand 3 dormitoare, cabinet medical, o pivnita amenajata ca depozit, dependinte.
    • Stadiul executiei: Deja lucrarile de excavare au fost terminate si se lucreaza la fundatie (aprilie 2005)
  • Paraclisul cu hramul Acoperamantul Maicii Domnului - construit in perioada 2000-2002, in anul 2004 au fost incheiate lucrarile exterioare de finisaj, precum si frescele din interior.
    • Stadiul executiei: REALIZAT (imagini disponibile la pagina FOTO si ASEZAMANT)
  • Subzidirea fundatiei bisericii - intrucat la decopertarea fundatiilor s-a constatat un grad foarte avansat de macerare a caramizilor originale, pe care s-a construit biserica, s-a trecut la consolidarea prin subzidire cu beton armat.
    • Stadiul executiei: 50% (imagini disponibile la pagina FOTO)
  • Baldachinul Proscomidiarului -
    • REALIZAT (imagine disponibila la pagina FOTO)
  • Gard de protectie a incintei - latura sudica -
  • Paviment Biserica -
  • Aghiasmatar si camera de ars lumanari -
    • Proiect
  • Cabinet Medical - acesta va face parte din noua aripa si va functiona pe langa Asezamantul Social. Are finantarea asigurata.
    • Stadiul executiei: a fost turnata fundatia

SPRE LUARE AMINTE

Toti cei care, de-a lungul anilor, ne-au ajutat sunt pomeniti in pagina dedicata lor ca umil semn de recunostinta pentru credinta si devotamentul lor.

Pe tot parcursul lucrarii noastre am primit ajutorul neprecupetit a numerosi binefacatori - Bunul Dumnezeu sa-i binecuvanteze. Rugaciunile Sfintei noastre Biserici ii vor insoti pururea.

Va multumim in numele Domnului.