asezamant social

foto 2

desprecalendar

presa

SLUJBA ARHIEREASCA A PREA SFINTITULUI SEBASTIAN ILFOVEANUL IN BISERICA TUTUROR SFINTILOR SI VIZITAREA ASEZAMANTULUI SOCIAL "ACOPERAMANTUL MAICII DOMNULUI"

26 DECEMBRIE 2005

A doua zi de Craciun credinciosii din biserica noastra a avut bucuria de a participa la Sfanta Liturghie oficiata de Prea Sfintitul Sebastian, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, aflat din nou in vizita in parohia Precupetii Vechi.

Ca de obicei, vizita unui Episcop a constituit un eveniment binecuvantat si asteptat cu emotie. Dupa ce a fost intampinat cu dragoste de parintele paroh Tudor Gheorghe si parintele Popescu Lucian, cinstitul oaspete a primit in dar buchete de flori oferite de reprezentantele Comitetului de femei, iar apoi a oficiat Sfanta Liturghie, ajutat de doi diaconi, iar din strana au dat raspunsul un cor de seminaristi. Enoriasii prezenti au participat cu evlavie la slujba arhiereasca – frumoasa si impresionanta in acelasi timp. A impresionat de asemenea cuvantul Prea Sfintiei Sale, rostit in cadrul predicii, o puternica pledoarie pentru apararea caracterului sacru al sarbatorii Nasterii Domnului, prea adesea transformata in  prilej de imbuibare. Dupa incheierea slujbei toti au tinut sa-l conduca pe inaltul ierarh pentru a primi binecuvantare.

In continuare Prea Sfintitul Sebastian a vizitat batranii aflati in asezamantul social, pe care i-a binecuvantat, iar parintii diaconi au impartit pastorale si calendare pentru anul 2006.

In incheiere Prea Sfintia Sa a onorat o agapa frateasca, pe care parintele paroh Tudor Gheorghe a oferit-o in cinstea sa in trapeza Asezamantului Social.

Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor: Prea Sfintitul SEBASTIAN ILFOVEANUL

Data si locul nasterii: 5.11.1966, Moreni, Dambovita;

Studii:1988-1992: Facultatea de Teologie din Bucuresti; 1992-1997: Doctor in Teologie al Facultatii de Teologie din Tesalonic;

La 25.03.2001 ales ca Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor.

INAPOI LA PRIMA PAGINA